Aktuality
Akce Poradenského centra
Vážení přátelé,
v poslední době máme řadu poznatků a informací, že v řadě zdravotnických zařízení dochází ke zhoršování péče při poskytování zdravotních služeb u osob se zdravotním postižením. Zvláště u těch lidí, kteří jsou málo pohybliví, a potřebují obslužné služby, dochází k zanedbání péče a tím i nebezpečí k nějakým zdravotním komplikacím, například k rozvoji dekubitů a podobně. Zjistili jsme také, že často nefunguje komunikace mezi zdravotnickým personálem a pacientem se zdravotním postižením, takže mu nejsou poskytovány potřební léky a prostředky. Obecně platí, že lidé se zdravotním postižením mají strach a velmi se brání pobytu na lůžku v nemocnicích, protože nemají s sebou pečující osobu, která s nimi umí pracovat a ví, co člověk s těžkým zdravotním postižením potřebuje.
NRZP ČR dlouhodobě usiluje o to, aby u těchto pacientů mohla být pečující osoba nebo asistent, kteří by zajišťovali potřebné obslužné služby. Při jednání s ministerstvem zdravotnictví jsme navrhovali, aby v zákoně o zdravotních službách bylo ustanovení, které by stanovilo povinnost pro zdravotnická zařízení umožnit pobyt pečující osoby nebo asistenta u pacienta se zdravotním postižením, a to za stanovených podmínek. Zatím se nám tento návrh nepodařilo prosadit, i když zákon stanoví povinnost zdravotnických zařízení umožnit pobyt jednoho z rodičů u hospitalizovaných děti do 6 let. Snažíme se proto prosadit obdobnou úpravu zákona. Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že zákon nezakazuje návštěvu pečující osoby nebo asistenta u zdravotně postiženého pacienta, a že záleží na místní úpravě jednotlivých zdravotnických zařízení, aby tuto věc upravila ve svých organizačních řádech. Ukazuje se ale, že tato úprava je nedostatečná a neřeší výše popsaný problém.
Vážení přátelé, protože jsme v poslední době zjistili závažná porušení při poskytování zdravotní péče osobám se zdravotním postižením, obracíme se na vás se žádostí o vaše konkrétní příběhy, tak abychom je mohli dokumentovat a pokusit se opět prosadit do zákona o zdravotních službách pobyt pečující osoby nebo asistenta u pacienta se zdravotním postižením.
Prosíme vás však o příběhy, které jsou závažnějšího charakteru, kde došlo k porušení péče a případně i s tím souvisejícího zhoršení zdravotního stavu, případně k vážným zdravotnickým komplikacím a následkům.
Vážení přátelé, svoje podněty posílejte na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Nemusíte uvádět konkrétní údaje o osobě, stačí jméno, ale budeme rádi, když uvedete zdravotnické zařízení. Tyto informace však nechceme použít k nějaké kampani proti zdravotní péči, protože si uvědomujeme, že řada problémů s poskytováním služeb pacientům se zdravotním postižením je často způsobena nedostatkem pracovníků.
Přeji vám všechno dobré.
S pozdravem
Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR
__________________________________________________________________________________
Průzkum přístupnosti produktů Evropského parlamentu
Průzkum týkající se přístupnosti našich jazykových produktů. Budeme rádi, když jej zašlete co nejvíce adresátům.
https://opinio.europarl.
Vámi poskytnuté údaje nám usnadní formulovat doporučení ke zkvalitnění naší práce. Čím více lidí oslovíme, tím lépe. Průzkum poběží do 16. srpna 2024.
Děkujeme Vám předem.
Překladatelská služba Evropského parlamentu (GŘ TRAD)
Tým pro zohledňování přístupnosti (Mainstreaming Accessibility)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nabídka práce
Pokud hledáte přivýdělek na 4 hodiny 2x až 3x týdně, nabízíme Vám práci jako pečovatelka/společnice pro starší paní trpící demencí.
Mzda 250,- Kč/hodina.
Adresa: Austrasse 16, 934 53 Neukirchen
Kontakt: Vendula Becherová 0049 9947324
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Optimální datový tarif pro osoby s postižením sluchu
Jeden z mobilních operátorů působících v České republice by rád zmapoval situaci využívání mobilních aplikací mezi lidmi se sluchovým postižením pro návrh nového optimalizovaného datového tarifu. Obrací se proto na uživatele mobilních služeb se sluchovým postižením s prosbou o vyplnění krátkého anonymního dotazníku.
Předem děkuje za spolupráci.
Odkaz na dotazník je https://forms.gle/p34ed5pc2WNd4g3R9
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NOVINKA
V sekci "Kontakty" je možné kliknout na tvz. TLAČÍTKO
(např. z počítače, nebo svým chytrým telefonem),
které umožní neslyšícím,
aby bez nutnosti předchozí rezervace tlumočníka
zavolal s jeho pomocí do Poradenského centra.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sociální služby by měly být dostupné všem, i neslyšícím!
https://www.snncr.cz/socialni-sluzby-neslysicim
https://www.snncr.cz/file/s23/pohlednice-SNNvCR.pdf
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Výzkum násilí mezi lidmi se zdravotním postižením
Výzkum násilí na lidech se zdravotním postižením je prováděn pomocí online dotazníku. Určen je všem lidem, kteří jsou starší 15 let, žijí v Česku a považují se za člověka se zdravotním postižením nebo je za něj považuje někdo jiný, například stát. Dostupné jsou dvě varianty dotazníku: základní varianta a varianta upravená pro potřeby lidí s mentálním postižením.
Pokud máte zájem, vyplňte prosím na níže uvedeném odkazu Dotazník.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfvvnviTyvLlaDY2KDWmhiJQwXlSEkyqMEco2n4IUpykIrrCw/viewform
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SNN v ČR, PC Domažlice a Tichý svět nově společně poskytují služby osobám se sluchovým postižením
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O Z N Á M E N Í
o UKONČENÍ sociální služby
TLUMOČNICKÉ SLUŽBY
KE DNI 31.12.2020
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lidé se sluchovým postižením mohou využívat nový zdroj aktuálních informací díky titulkované Televizi Beey.
Běží zdarma na internetu, vysílání ve spolupráci s Českou unií neslyšících zajišťuje společnost NEWTON Technologies.
Najdete ji na adrese https://tv.beey.io
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Přehled změn, které platí od prosince 2019
- Děti do 18 let včetně mají nárok na příspěvek na dvě sluchadla jednou za 5 let ve výši 10 000 korun na každé sluchadlo. Celkem tedy mohou dostat příspěvek 20 000 korun.
- Dospělí mají nárok na příspěvek na jedno sluchadlo jednou za 5 let ve výši 7 000 korun.
- Dospělí, kterým byla a) indikována kompenzace binaurální korekce do 18 let včetně, b) tinnitus + oboustranná získaná nedoslýchavost a c) hluchoslepí, mají nárok na příspěvek na dvě sluchadla jednou za 5 let ve výši 7 000 korun na každé jedno sluchadlo. Celkem tedy mohou dostat příspěvek 14 000 korun.
- Řečový procesor (ŘP) – výměna zevní části kochleárního implantátu (KI) děti i dospělí mají nárok na jeden příspěvek 180 000 korun jednou za 7 let (do listopadu 2019 to bylo po 10 letech). Tato úprava však platí pouze pro implantované po 1. prosinci 2019. Dříve implantovaní budou moci ŘP vyměnit až po 10 letech od operace dle dřívější úpravy.