Ušní tvarovka
Péče o tvarovku
Vzhledem k tomu, že veškeré tvarovky jsou zhotoveny z antialergických materiálů včetně povrchové úpravy, je třeba jejich bezproblémové používání zajistit pravidelným ošetřováním.
Potřeba čištění tvarovky je u různých osob různá, ale pro většinu lidí postačí čištění jedenkrát až dvakrát týdně.
- Opatrně stáhněte ze sluchadla hadičku, která spojuje tvarovku se sluchadlem.
- Poté můžete opláchnout tvarovku s hadičku vlažnou tekoucí vodou. Tvarovku i s hadičkou ponořte do nádobky s mýdlovou vodou, nebo do čistícího roztoku.
- Tvarovku ponechte máčet alespoň 10 minut, aby se uvolnil všechen ušní maz a nečistoty. Do tvarovky nikdy nezastrkujte vatu, párátka, špendlíky, čistítko na dýmky nebo jiné podobné špičaté předměty.
- Opláchněte tvarovku ve vlažné tekoucí vodě. Tvarovku osušte měkkým hadříkem. Zvukový kanálek se nejlépe vysuší profouknutím malým balónkem, který si můžete obstarat u svého sluchadlového odborníka. Špičku balónku vsuňte do hadičky a foukejte vzduch dovnitř, dokud se všechny kapičky vlhkosti nevyfoukají. Pokud má tvarovka odvětrávací kanálek, vysušte ho stejným způsobem, aby nebyl vlhký.
- Tvarovku nechte přes noc položenou na sacím papíře nebo ubrousku, otočenou zvukovým výstupem dolů, aby mohla zbylá voda vytéci.
- Před nasazením na sluchadlo musí být hadička i tvarovka zcela suché. Voda nebo vlhkost může zcela zablokovat zvuk, proto je důležité pravidelně vlhkost z hadičky i tvarovky malým balónkem odstraňovat.
- Hadičku s tvarovkou připojte ke sluchadlu.
- Plastová hadička musí být vždy měkká a ohebná. Pokud zažloutne a ztvrdne, je potřeba ji vyměnit.
- U řady lidí se během určité doby mění tvar zvukovodu, proto je nutné v tomto případě nechat zhotovit novou tvarovku.
- Po nasazení tvarovky do ucha sluchadlo zapněte nebo zesilte opět hlasitost.
"Ušní tvarovka je důležitou částí sluchadla a má významný vliv na kvalitu zvuku"
Funkce ušní tvarovky
Ušní tvarovka vede zvuk ze závěsného sluchadla do ucha. Je zhotovena podle otisku, který musí být přesnou replikou tvaru ucha. Ušní tvarovka rovněž pomáhá zajistit, aby sluchadlo spolehlivě spočívalo na uchu.
Dobře „padnoucí" ušní tvarovka neumožňuje průnik zvuku od bubínku zpět ke sluchadlu, a tím zabraňuje vzniku pískání zpětné vazby. Odvětrávací kanálek (vent) v ušní tvarovce také zmenšuje pocit ucpaného ucha, nebo mluvení „jako v sudu".
Důležité je, aby hadička vedoucí od ušní tvarovky ke sluchadlu byla správně dlouhá a čistá, nezlomená a měkká. Pokud je hadička příliš krátká, může uživatel cítit nepříjemný tah na ušní tvarovku, a pokud je příliš dlouhá, sluchadlo za uchem špatně drží. Hadička o nesprávné délce může rovněž způsobit zalomení, které zablokuje přenos zvuku.
Rovněž je důležité udržovat tvarovku čistou a správně ji vkládat do ucha. Jinak nemusí zvuk ze sluchadla směřovat správně do ucha a může se zdát slabý a nekvalitní, to může být i příčinou toho, že uživatel sluchadlo odloží.
Vkládání (vyndavání) tvarovky do ucha
- Vypněte sluchadlo nebo zeslabte zcela hlasitost. Široké oblé zakřivení tvarovky musí směřovat nazad hlavy uživatele a horní výběžek má být otočen vzhůru – hadička je nasměrována nahoru.
- Tvarovka se přidrží za tuto část a vsune do ucha šikmo zezadu. K snadnějšímu nasazení může pomoci popotažení ušního boltce dozadu a vzhůru, aby se rozšířil a i mírně vyrovnal zvukovod. Celá tvarovka musí svým velkým zakřivením zapadnout za vnitřní okraj ucha. U někoho tvarovka do ucha lehce vklouzne, u jiného je třeba ji tam jemně dotlačit. Při nasazování buďte šetrní. Zvukovod je velmi citlivý a může se snadno podráždit nebo odřít.
- Při vyndavání tvarovky z ucha vypněte sluchadlo nebo zcela zeslabte hlasitost. Potom jemně vytáhněte tvarovku z ucha ven.